A kilenc alapszabály

Nyitóoldalunkon már olvashattátok, hogy nem vagyunk egyformák. Meg kell találnunk a hozzánk illő módszereket, egyénre szabott programot kell kialakítanunk önmagunk számára.

Ugyanakkor van néhány tanács, amit érdemes átgondolnunk, mert sokak tapasztalatain alapulnak. Ez a nyelvtanulók 9 alapszabálya…

“A kilenc alapszabály” bővebben

Így fejleszd a kiejtésed és beszédkészségedet – Shadowing

Már röviden említettük a Shadowing technikát, de most egy kicsit részletesebben is bemutatjuk.

Alapelvünk, hogy minél több alkalmat teremtsünk arra, hogy hangosan megszólaljunk az általunk tanult idegen nyelven, „halljuk magunkat idegen nyelven beszélni”; ténylegesen mozgassuk pl. a szánkat, eddzük, szoktassuk hozzá hangképző szerveinket az új fajta, a magyar nyelvtől eltérő működéshez.

“Így fejleszd a kiejtésed és beszédkészségedet – Shadowing” bővebben

Az „Elvarázsolt park” és „We are tourists from …”

Folyékonyan, magabiztosan cikkünkben már összegyűjtöttünk néhány módszert, ötletet arra, hogyan fejleszthetjük beszédkészségünket; hogyan teremthetünk alkalmat arra, hogy minél többet megszólaljunk.

Írtunk már az „English Time” módszerrőlamikor egy előre meghatározott, lehetőleg rendszeres időben barátainkkal vagy családtagjainkkal csak angolul beszélgetünk – pl. esténként, amikor együtt van a család vagy osztálytársainkkal tanítás után.

Ehhez a módszerhez adunk most két új ötletet.

“Az „Elvarázsolt park” és „We are tourists from …”” bővebben

Az 5-4-3-2-1 módszer – hogyan segítsünk diákjainknak legyőzni a szorongást

Előfordul, hogy diákjaink nyugtalanok, feszültek az órán, nehezen koncentrálnak, valami kizökkentette őket. De az is gyakori, hogy magától valamilyen órai helyzet okoz szorongást.

Ilyen esetekre Kaitlyn Lawler egy egyszerű módszert javasol, mely segít diákjainknak abban, hogy megnyugodjanak, szorongásaik oldódjanak – ez a „Számolj vissza, hogy megnyugodj” módszer vagy más néven az „5-4-3-2-1 technika”.

“Az 5-4-3-2-1 módszer – hogyan segítsünk diákjainknak legyőzni a szorongást” bővebben

Learning for themselves: putting the learner in the driver’s seat – Anna Hasper webináriuma

Anna Hasper augusztusi webináriumát ajánljuk mindenki figyelmébe: Learning for themselves: putting the learner in the driver’s seat , melynek témája a tanulói autonómia elősegítése.

Érdemes megnézni az egyórás, logikusan felépített foglalkozást, mert Anna sok-sok gyakorlati tanáccsal, ötlettel mutatja be, mit tehetünk már a nyelvtanulás kezdetétől azért, hogy diákjaink önálló tanulókká váljanak.

“Learning for themselves: putting the learner in the driver’s seat – Anna Hasper webináriuma” bővebben

Félsz megszólalni? – Újabb ötletek a 5minutelanguage blogról

A nyelvtanulók egyik visszatérő problémája, hogy bár már évek óta tanulnak angolul, minden gond nélkül megértik kedvenc filmsorozatukat, követik a híreket az interneten, fejtik ki véleményüket angolul a különféle közösségi oldalakon, amikor meg szeretnének szólalni, lefagynak, nem képesek megfogalmazni gondolataikat.

A kérdéssel már mi is foglalkoztunk „Folyékonyan, magabiztosan” bejegyzésünkben, most Agnieszka ötleteit tesszük közre, akinek blogjáról már írtunk, amikor motivációs naplóját mutattuk be.

Agnieszka videójában: “Scared to speak a foreign language: what to do?” négy tanácsot ad közre:

“Félsz megszólalni? – Újabb ötletek a 5minutelanguage blogról” bővebben

12 tanács a hallásértés fejlesztésére – Bartosz Czekala blogja

Az Interneten számos honlap, blog foglalkozik a nyelvtanulás módszertanával.

Az egyik ilyen Bartosz Czekala honlapja a „Universe of Memory”. Bartosz blogjában személyes tapasztalata alapján, sokszor humoros formában ad tippeket, megpróbál segíteni abban, hogyan fejleszthetjük memóriánkat, hogyan lehetünk eredményes nyelvtanulók. Írásai jó gondolatébresztők, érdemes kipróbálni a nekünk tetsző ötleteket.

“12 tanács a hallásértés fejlesztésére – Bartosz Czekala blogja” bővebben

Tanulói autonómia – Hayo Reinders összefoglalásában

Hayo Reinders egyik kutatási területe a tanulói autonómia, számos tanulmányt írt már ebben a témakörben. Honlapján részletes bibliográfiát találhat az érdeklődő. Itt találtuk az tanulói autonómiát szemléletesen leíró és bemutató diasorát, melyet most közreadunk. Magasabb nyelvi szinten egy óra nyelvi anyagát is adhatja – ebből kiindulva beszélgethetünk tanulóinkkal arról, hogy miért fontos, hogy egyre önállóbb nyelvtanulóvá váljunk, illetve arról, hogy mit tehetünk ennek érdekében.

A második rész nekünk, tanároknak szól – hogyan segíthetjük tanulóink autonómmá válását? “Tanulói autonómia – Hayo Reinders összefoglalásában” bővebben